Portal Radia Travel jest w trakcie przebudowy
Wkrótce przedstawimy Wam zupełnie nową stronę internetową oraz radiową ramówkę


Poznańska palmiarnia

Pierwsza Palmiarnia w Poznaniu powstała w 1919 roku z okazji Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Wybudowane wtedy szklarnie miały powierzchnię 534 m kw. Wkrótce kolekcję roślin wzbogacono o ekspozycję akwarystyczną, a od 1924 roku niemałą atrakcją okazały się sprowadzone do Poznania krokodyle.

Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1928-29 w związku z przygotowaniami do Powszechnej Wystawy Krajowej. Nowe obiekty osiągnęły powietrznię 1694 m kw. stawiając tym samym poznańską Palmiarnię na pierwszym miejscu w Polsce i ścisłej europejskiej czołówce. Poważne zniszczenia Palmiarni przyniósł rok 1945. Bombardowania i walki, które toczyły się w lutym sprawiły, że większość roślinnej kolekcji uległa zniszczeniu. W latach powojennych odbudowano obiekt zwiększając jego powierzchnię do 2528 m kw. W tej formie służyła poznaniakom do 1978 roku kiedy to z powodu złego stanu technicznego została zamknięta. Przebudowa i remont obiektu były dużym wyzwaniem technicznym. Istniejące pawilony obudowano nowymi, większymi, a następnie rozebrano stare, zniszczone szklarnie. Całą operację przeprowadzono z całkowitym zachowaniem istniejącej kolekcji roślinnej. Dzięki tym zabiegom powierzchnia Palmiarni osiągnęła 4600 m kw., a jej kubatura 46.000 m sześciennych. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 2 października 1992 roku.

Obecnie poznańska Palmiarnia znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem powierzchni po Londynie, Berlinie, Frankfurcie nad Menem i Hanowerze. W dziewięciu pawilonach można oglądać ponad 1000 gatunków roślin pochodzących ze stref międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych(!!!) całego świata. Do okazów cieszących się największym zainteresowaniem należą owocujące bananowce, ogromne kaktusy, drzewo kakaowca, którego owoce wyrastają bezpośrednio z pnia. Ogromne pływające liście wirgini amazońskiej, liany, niezwykle szybko rosnące bambusy pozwalają przez chwilę poczuć się jak odkrywca nieznanych lądów. O każdej porze roku można tu zobaczyć pięknie kwitnące storczyki. Dodatkową atrakcją jest pomieszczenie mieszczące akwaria o łącznej pojemności 59.000 litrów. Największą osobliwością akwarium są ryby dwudyszne stanowiące żywą skamieniałość. Występowały one powszechnie około 350 do 300 mln lat temu, a do dzisiaj zachowało się zaledwie 6 gatunków. Ale to nie one budzą najwięcej emocji. Niekwestionowana palma pierwszeństwa należy do piranii. Ze względu na specyficzny klimat wnętrza, temperaturę i wilgotność już po przekroczeniu progu pierwszego pawilonu zwiedzający przenoszą się do innego świata, świata, do którego zawsze chętnie się wraca.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Ciekawe...

Pod patronatem Radia Travel

Informator turystyczny

Województwo ZACHODNIOPOMORSKIE Województwo POMORSKIE Województwo WARMIŃSKO-MAZURSKIE Województwo PODLASKIE Województwo MAZOWIECKIE Województwo LUBELSKIE Województwo PODKARPACKIE Województwo ŚWIĘTOKRZYSKIE Województwo MAŁOPOLSKIE Województwo ŚLĄSKIE Województwo OPOLSKIE Województwo ŁÓDZKIE Województwo DOLNOŚLĄSKIE Województwo KUJAWSKO-POMORSKIE Województwo WIELKOPOLSKIE Województwo LUBUSKIE

Fotogalerie RadiaTravel

Ostatnie komentarze

Wyjazdy studenckie
stat4u